Cât a cheltuit o româncă din America pe cumpărături de bază? Nota de plată a stârnit multe reacții

Cât a cheltuit o româncă din America pe cumpărături de bază? Nota de plată a stârnit multe reacții

O româncă stabilită în Statele Unite a dezvăluit cât a plătit pentru cumpărăturile săptămânale în două supermarketuri diferite. 

Pentru produse de bază, legume, lactate, carne și câteva articole de igienă, aceasta a cheltuit în total 190,43 dolari. Prețurile ridicate i-au atras atenția, iar diferențele dintre cele două magazine au fost semnificative.

Primul supermarket: Alimente 

Românca a început cumpărăturile într-un supermarket mai cunoscut, unde a beneficiat de unele reduceri datorită cardului de fidelitate, dar chiar și așa nota de plată a fost una considerabilă.

Printre alimentele cumpărate s-au numărat:

– Două pungi cu varză de Bruxelles – 5 dolari

– Un ananas (redus de la 3 la 2 dolari)

– Trei bucăți de varză Bok Choy – 3 dolari

– Doi castraveți la promoția „cumperi unul, primești unul gratis” – 4 dolari

– O pungă de roșii – 4 dolari

– O pungă de ardei roșii – 7 dolari

– Două cutii de roșii cherry la promoție – 4,50 dolari

– O pungă de cireșe – 6 dolari

– O bucată de brânză Brie – 9 dolari

– Două bucăți de carne de vită (aproape 1 kg) – 38 dolari

– Două cutii de supă de pui – 5 dolari

– O pungă cu mix de fasole și linte – 6,29 dolari

– Patru pungi de ramen – 2,49 dolari

– Un bax cu 40 de sticle de apă – 5,39 dolari

– Un sos de soia – 6 dolari

– O cutie de cremă de brânză – 5 dolari

– Patru pungi de cașcaval ras la promoție – 3,49 dolari

– O cutie de brânză ricotta – 5 dolari

– Un gel de duș – 8 dolari

– O pungă de pufuleți – 6 dolari

– Două bucăți de aluat pentru cornuri la promoție – 5 dolari

– Două cutii cu patru iaurturi fiecare – 8 dolari

După această primă sesiune de cumpărături, românca a plătit 158,71 dolari, însă și-a dat seama că ar putea găsi unele produse mai ieftin în altă parte.

Al doilea supermarket: Produse esențiale

Pentru a economisi, românca a mai mers la un alt supermarket, cunoscut pentru prețurile sale mai accesibile. Aici a cumpărat câteva produse de bază, printre care:

– O varză – 0,89 dolari

– O ceapă roșie – 1,19 dolari

– Două cutii de orez expandat – 6 dolari (3 dolari bucata)

– O cutie cu patru iaurturi – 1 dolar

– O cutie de alune – 3 dolari

– O sticlă de lapte – 5 dolari

– Un bidon de detergent de rufe – 14 dolari

La acest magazin, totalul cumpărăturilor a fost de 36,18 dolari,

 » Mai mult…