Explozie la un baraj de lângă Herson. Zeci de mii de persoane, în zona critică. Podoliak: Creşte pericolul unei catastrofe nucleare

Explozie la un baraj de lângă Herson. Zeci de mii de persoane, în zona critică. Podoliak: Creşte pericolul unei catastrofe nucleare

Fotografie de la Алесь Усцінаў/ Pexels

Mai multe sate din apropierea barajului Nova Kahovka au fost complet inundate după o explozie care a afectat hidrocentrala. Ucrainenii dau vina pe ruşi pentru incident. 

Update: „Lumea se află încă o dată în pragul unei catastrofe nucleare, pentru că centrala nucleară Zaporojie şi-a pierdut sursa de răcire. Iar acest pericol creşte acum rapid”, a deplâns Mihailo Podoliak într-un mesaj adresat unor jurnalişti.

– ştirea iniţială – 

„Circa 16.000 de persoane se află în zona critică”, a anunţat pe reţelele sociale Oleksandr Prokudin, şeful administraţiei militare a regiunii Herson.

Conform autorităţilor ucrainene, mai multe sate au fost deja inundate complet sau parţial, iar locuitorii au început să fie evacuaţi din zonă, scrie Agerpres. 

Zelenski dă vina pe ruşi: Distrugerea barajului confirmă că trebuie să fie alungaţi din fiecare colţ al teritoriului ucrainean

Terorişti ruşi. Distrugerea barajului hidrocentralei de la Kahovka doar confirmă pentru întreaga lume că ei trebuie să fie alungaţi din fiecare colţ al teritoriului ucrainean, a scris Zelenski pe aplicaţia de mesagerie Telegram.

Nici măcar un singur metru nu trebuie să fie lăsat în mâinile lor, pentru că ei folosesc fiecare metru pentru teroare, a adăugat şeful statului ucrainean.

Şi armata ucraineană dă vina pe Rusia pentru explozie. Şeful administraţiei prezidenţiale ucrainene, Andrii Iermak, a denunţat incidentul drept „crimă de război”. 

La polul opus, ruşii spun că forţele ucrainene au distrus barajul, prin „lovituri multiple”. 

Multiple lovituri au vizat barajul de la Kahovka în cursul nopţii, a scris pe Telegram primarul oraşului Nova Kahovka, Vladimir Leontiev. El a adăugat că loviturile respective au distrus robinetele-vane ale barajului şi au cauzat un jet de apă incontrolabil.

Kremlinul anunţă pierderi masive de trupe pentru ucraineni, Prigojin spune că sunt „elucubraţii”: Cred că am distrus deja Terra de cinci ori la rând

Ministerul rus al Apărării a anunţat că armata rusă a oprit un al doilea atac major al ucrainenilor, dar şi că le-a provocat acestora pierderi masive: aproximativ 1500 de militari, 30 de tancuri şi mai mult de 100 de transportoare blindate. Asta după ce, cu o zi în urmă, Moscova anunţase că a oprit un atac major al Kievului în zona Donbass, scrie Rador. 

Nu de aceeaşi părere este, însă, şi Evgheni Prigojin, liderul trupelor Wagner. El a calificat drept „elucubraţii” declaraţii despre bilanţuri făcute de la Kremlin, şi afirmă ironic că, dacă cifrele ar fi reale, atunci armata rusă ar fi distrus Terra de cinci ori la rând. 

„Nu sunt decât nişte elucubraţii”, a scris Prigojin pe Telegram. Ba mai mult, acesta spune că „uciderea a 1500 de soldaţi într-o zi este un adevărat masacru. De fapt, de ce să nu adunăm toate cifrele avansate de Konaşenkov (n.r. purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Apărării)? Cred că am distrus deja întreaga planetă Terra de cinci ori la rând”, conform Agerpres. 

VEZI AICI MAI MULTE

  Fiți la curent cu ultimele noutăți.

 » Mai mult…