George Simion la prezentarea programului de guvernare al AUR la Ploiești: O filă neagră din istoria României, asta trebuie să rămână în urma celor 33 de ani de deconstrucție – 60m.ro

George Simion la prezentarea programului de guvernare al AUR la Ploiești: O filă neagră din istoria României, asta trebuie să rămână în urma celor 33 de ani de deconstrucție – 60m.ro

Marți, 6 iunie, a avut loc la Ploiești prezentarea programului de guvernare al Alianței pentru Unirea Românilor (AUR). Am inițiat un demers în premieră pe scena politică din România, și anume dezbaterea publică a programului de guvernare. Ne dorim să aflăm de la români părerea lor cu privire la propunerile AUR, dar și să îmbunătățim documentul „Reconstruim România: Programul de Guvernare AUR în 15 puncte”.

România traversează acum un moment sensibil al istoriei sale. Românii și-au pierdut speranța, și-au pierdut încrederea, sunt dezamăgiți de toți cei care au ajuns până acum la guvernare și care nu au făcut nimic pentru oameni. Românii au nevoie de un plan. Acest plan poate fi „Reconstrucția României”. Planul nu poate fi înfăptuit însă de partidele vechi.

Președintele AUR, deputatul George Simion, a declarat, în debutul evenimentului, că AUR, pe lângă faptul că știe să facă opoziție, pe lângă faptul că știe să facă mitinguri, reprezintă soluția corectă pentru guvernarea României după 33 de ani de dezastru.

„O filă neagră din istoria României, asta trebuie să rămână în urma celor 33 de ani de deconstrucție. Se vorbește despre cei angajați în funcții publice, despre pile, amante, rude. Tocmai urcând spre această prezentare am aflat că mătușa primarului din Ploiești, domnul Voloșevici, este doamna Grațiela Gavrilescu. Asta spune tot despre încrengătura din Prahova și din fiecare județ unde mergem să prezentăm programul de guvernare. Sunt aceiași care conduc România de 33 de ani. Nu s-a întâmplat nimic în 1989. Ei și-au păstrat privilegiile, și-au păstrat funcțiile de partid și de stat, doar că au avut liber la a fura, la a înstrăina resursele naturale ale României”, a spus președintele AUR.

Prim-vicepreședintele AUR, Marius Lulea, a arătat în discursul său faptul că în 1857 la Ploiești se deschidea prima rafinărie petrolieră din lume, însă, după 1989, „au venit unii să ne spună că noi nu ne pricepem, nu știm să ne ocupăm cu nimic. Așa că, au luat cele 10 rafinării care existau la acel moment și câteva mii de fabrici și le-au închis”.

„Ne-au lăsat părinții fără locuri de muncă, iar frații mei au trebuit să plece din țară pentru că aici în țară toate fabricile au fost delapidate, date gratuit și apoi demolate, ca să fie siguri că nu vom avea unde să lucrăm. Acum, în România mai sunt 4 rafinării. Nici una nu mai este în proprietatea unui acționar român sau a statului român. Ni s-a spus că statul nu știe să gestioneze. Bine că OMV, una din companiile care a pus mâna gratuit pe o rafinărie din Ploiești, are acționar statul austriac. Românii nu aveau voie să aibă acționari români”, a spus prim-vicepreședintele AUR.

Marius Lulea a subliniat că „AUR va reduce taxele pe muncă!”

„Astăzi, fiecare român plătește din munca lui 45% taxe la stat. Ca să înțelegeți ce înseamnă acest lucru: vă duceți 5 zile la muncă, joi și vineri munciți pentru statul român, ca acești delapidatori să fure.

 » Mai mult…