Președintele AUR, George Simion: „România se află la o răscruce anul viitor!” – 60m.ro

George Simion, președintele Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), a declarat la Tulcea, în cadrul evenimentului de prezentare a programului de guvernare AUR în 15 puncte intitulat „Reconstruim România”, că țara noastră se află la o răscruce anul viitor, atunci când românii trebuie să aleagă dacă vor să continue ca lucrurile să se petreacă în țara noastră ca în ultimii 33 de ani sau vor o schimbare.
„Suntem jos de tot. Felul în care a fost administrată „colonia” care poartă numele de România astăzi în ultimii 33 de ani ne arată că am ajuns jos de tot. Nu este posibil așa ceva. (…) România nu a fost întotdeauna așa, oricât ar încerca ei să ne inducă acest lucru, să ne arate că noi nu suntem în stare să ne administrăm, iar pentru că nu suntem în stare să ne administrăm trebuie să îi alegem pe alții, pentru că străinii ne vor întotdeauna binele. Ne arată la televiziunile lor cât de mult am înaintat, ce creșteri economice fenomenale am avut, că suntem pe primul loc la creștere economică, la PIB. Doar că, la toți ceilalți indicatori legați de nivelul de trai, suntem pe ultimul și penultimul loc.
Ce mai au azi românii cu acționariat românesc? Mă plimb din județ în județ și tot încerc să descopăr. Poate mă înșel eu. Am spus că nu suntem sclavi moderni pentru că nu mai producem aproape nimic modern și că suntem iobagi. Pe vremea iobăgiei, 52 de zile trebuia să lucrezi pentru stăpânire. Acum, 2 zile pe săptămână reprezintă impozitul pe muncă”, a spus președintele AUR.
Potrivit liderului AUR, în acest moment este vorba de priorități. „Avem o criză pe piața muncii în România. Alegem să îi supraimpozităm pe cei care muncesc, alegem să dăm ajutoare sociale celor care pot munci, alegem să ținem 150 de secretari de stat în plus, 500 de mii de membri de partid în instituții sau reducem cu două treimi aceste instituții, facem cum a vrut poporul român 300 de parlamentari, punem o primărie la 5.000 de locuitori cum e normal? (…) România se află la o răscruce anul viitor. Continuă această cale și îi aleg în continuare pe ei ca să meargă lucrurile cum au mers până acum, și să meargă cu marota asta? Nu știu dacă mai ține. În 2000 a ținut cu Iliescu și Vadim. Extremiștii vor să ne scoată din Uniunea Europeană și NATO. Și alte minciuni de felul acesta. Am aflat ieri că sunt bogat. M-a întrebat nevasta: avem 400 de mii de euro?”
George Simion a precizat că AUR propune spre dezbatere publică un program de guvernare ce cuprinde 150 de măsuri. Unele dintre ele țin de o organizare mai bună a statului. Acesta a mai precizat că „de o lună și jumătate nu pornim spitalul mobil, care este gata, pentru că ne țin, cu fiecare autorizație de care avem nevoie, 30 de zile sau chiar mai mult”.
Liderul AUR a mai spus că „în programul de guvernare scrie ca măsură Fondul Suveran de Investiții,