Președintele AUR, George Simion: Îi cer demisia generalului SRI Anton Rog – 60m.ro

Președintele AUR, deputatul George Simion, reacționează dur în scandalul provocat de generalul SRI Anton Rog prin declarații incendiare făcute zilele trecute, și cere demisia urgentă a acestuia, într-un material postat pe siteul propriu.
”Demisia lui Hellvig a fost un șoc pentru mulți. Și pentru observatori, dar și pentru oamenii sistemului! de unde și unele cutremure mai mici sau mai mari: demisii de miniștri, demascări ale unor jurnaliști sistemiști, războaie intestine între bandele de securici, toate având mize cât se poate de concrete: bani și putere.
Toate astea riscau să creeze o imagine de slabire a Sistemului, de instabilitate în rândul serviciilor, de ne-Securitate… sau de mai puțin securism în România. Or asta nu se poate!
Iată de ce a fost nevoie ca ieri ditamai Generalul SRI Anton Rog, șeful centrului național Cyberint, a ieșit în „presă” – pe „platforma educațională Stakeborg Academy”, ca păduchele în frunte, să ne spună să ne băgăm mințile în cap… totul e sub control!
Vă redau integral spusele Generalului ROG citate de Bogdan Tiberiu Iacob, spuse pe care vă rog să le citiți cu MAXIMĂ ATENȚIE:
Întrebat dacă un partid politic, fiind avansat ca exemplu numele AUR, folosește în alegeri serviciile unei agenții de social-media (precum una de la Iași) pentru a se promova electoral, provocînd un tăvălug, este finanțat, are consultanță etc din partea cuiva care e cunoscut drept potențial dușman, și folosește informațiile acestuia pe social-media, care ar fi mandatul Cyber Security în limitele căruia ar putea interveni pentru a contracara asta, generalul Rog a răspuns, precizînd că nu vorbește despre AUR, ci despre oricare partid, ”să zicem X”.
„Mandatul e simplu. Pe 14 martie, după ce a fost atacată la CCR legea securității și apărării cibernetice – e o Curte care acum văd că ține cu România – curtea a declarat legea constituțională în integralitatea sa. La art. 3 s-au adăugat trei litere. Litera ”p” e cea care se referă la acțiuni hibride, dezinformare, dar numai acelea care schimbă ordinea constituțională, și dacă discutăm despre alegeri, ne aflăm în această situație (”acțiuni derulate de către o entitate statală sau nonstatală, prin realizarea, în spațiul cibernetic, a unor campanii de propagandă sau dezinformare, de natură a afecta ordinea constituțională” n.n. ).
Deci din martie avem lege care ne obligă să acționăm. Ce face centrul în această situație? Dacă acea campanie e una de dezinformare, un atac hibrid la ordinea constituțională, adică influențează alegerile, influențarea însemnînd că voința electoratului, care e parte din constituție, este schimbată, adică votul nu mai e conform voinței fiecăruia și există influențe care conduc către alte procente și se schimbă ordinea constituțională, atunci noi ne folosim toate mijloacele și forța de care dispune serviciul de informații pentru a elimina acea amenințare. Asta înseamnă că contracarăm campania online, înseamnă că dacă discutăm de o agenție de informații sau de siteuri, le punem jos, cu ajutorul ANCOM, cu ajutorul directoratului național de cibernetică, în multe situații nici nu se știe că noi suntem în spate și facem toată treaba. Mergem către instituțiile care au atribuții de a le închide, » Mai mult…