Cristian Terheș (AUR): România trebuie să primească daune de la UE pentru Schengen. De 33 de ani, din păcate, actuala clasă politică nu a mai ținut cu poporul – 60m.ro

Cristian Terheș (AUR): România trebuie să primească daune de la UE pentru Schengen. De 33 de ani, din păcate, actuala clasă politică nu a mai ținut cu poporul – 60m.ro

Cristian Terheș la prezentarea programului de guvernare al AUR – Recconstruim România

Vă salut pe toți și vă mulțumesc pentru faptul că v-ați răpit astăzi câteva clipe să veniți nu doar să ne ascultați, ci și să fim împreună. Pentru că să știți că unirea românilor începe nu de sus, ci începe de jos. Dacă dorim cu adevărat să fim un start demn, dacă dorim cu adevărat să fim o națiune respectată în România, în Europa, să spun în contextul actual și în lume e important să arătăm unitate și să știți că această unitate începe de jos, iar exemplul pe care l-ați dat astăzi venind și din Sălaj și din județele învecinate, să fiți astăzi cu noi împreună. Cred că merită un rând de aplauze, în primul rând pentru dumneavoastră.

Unii întreabă, mai mă întreabă și pe la Bruxelles, zice băi, voi acolo în Sălaj, zice există județul ăsta pe hartă? Există! Și să știți că a dat oameni politici foarte mari și pentru Transilvania, și pentru România. Acuma multă lume cunosc pe Maniu și Coposu. Există însă un alt om politic care de fapt a trasat direcția nu doar pentru Maniu și Coposu, ci pentru tot ceea ce înseamnă mișcarea de eliberare națională a românilor transilvăneni. Și mă gândesc la Simion Bărnuțiu. Simion Bărnuțiu care își doarme somnul cel de veci la vreo 20 de kilometri de noi, în localitatea Bocșa. Iar dacă mergeți pe direcția Zalău-Cluj, o să vedeți Fântâna Gorgani. Și când am venit să candidez pentru alegerile europarlamentare, am vorbit cu conducerea de atunci a județului. Zic nu e normal să treacă mii de mașini zilnic pe lângă fântâna respectivă și să nu fie un semn care să spună cuiva, poate curios văd ce se întâmplă acolo, că văd un steag, pentru că la acea fântână a murit în drumul spre casă de la Iași, într-o caleașcă pusă la dispoziție de Alexandru Ioan Cuza.

Simion Bărnuțiu a venit și a dorit să moară acasă. Și vedeți, din păcate, acest dor pe care și Simion Bărnuțiu l-a avut în secolul XIX de a se întoarce acasă îl avem și astăzi, exact cum ați văzut în clipul de la introducere. Zeci de mii de sălăjeni și milioane de români pe care îi întreb în afara României. Eu am stat 17 ani în afară și știu cum e. Când eu întrebam unul pe altul, nu ziceam când te duci în România? Întrebarea era când te duci acasă, indiferent câte case ai avea, apartamente, bunuri, nu contează pe lumea asta, doar un loc e acasă.

Iar dincolo de programul politic al Alianței AUR, vi s-au explicat câteva repere ale acestui program. Cel mai important lucru este să redăm România românilor, astfel încât cei plecați să se întoarcă, iar cei rămași să nu mai plece. Pentru că asistăm astăzi nu doar la fluxul, să zic, a milioane de români care, din păcate, datorită politicilor publice proaste din ultimele decenii, ar trebui să își ia lumea în cap.

 » Mai mult…