Claudiu Târziu (AUR): Sănătatea și învățământul au fost permanent subfinanțate, prost conduse, folosite în interes particular sau de grup și, în general, tratate ca niște Cenușărese ale societății românești – 60m.ro

Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) a prezentat public, duminică, 02 iulie, la Bistrița, programul de guvernare în 15 puncte „Reconstruim România”, în faţa câtorva sute de membri de partid şi simpatizanţi.
Pe parcursul evenimentului, printr-o transmisiune în direct, s-a anunțat faptul că spitalul mobil al AUR reprezentat de Caravana Medicală „AUR pentru SĂNĂTATE!” a ajuns la Bacău, în localitatea Răcăciuni, sat Gheorghe Doja.
Președintele Consiliului Național de Conducere al AUR, senatorul Claudiu Târziu, a spus îndeplinirea proiectului Caravana Medicală „AUR pentru SĂNĂTATE!” reprezintă încă o mostră a faptului că AUR ceea ce spune si face.
Caravana Medicală AUR a ajuns la Bacău, iar începând de luni, 03 iulie, ora 10:00, locuitorii din localitatea satul Gheorghe Doja, comuna Răcăciuni, precum și cei din împrejurimi, pot merge pentru a primi asistență medicală, pentru a analize sau consult.
În cuvântul de deschidere al evenimentului de la Bistrița, coordonatorul pentru politici publice AUR, Ramona Ioana Bruynseels, a arătat că România trece printr-un moment foarte sensibil al istoriei sale. Potrivit acesteia, din nefericire românii au ajuns să nu mai creadă în nimeni și în nimic, nu mai cred în stat, nu mai cred în Guvern, nu mai cred în politicieni.
„Se simt dezamăgiți, și-au pierdut speranța și nu prea mai cred nimic din ce li se spune. Oamenii, știm cu toții, au nevoie să creadă în ceva, în cineva, au nevoie de modele, de lideri, de un program care să îi aducă împreună, de un plan care să îi facă să se simtă, din nou, parte a națiunii române. După atâția ani în care am fost dezbinați este cazul să ne dăm mâna din nou. Acest plan poate să fie reconstrucția României”, a spus coordonatorul AUR pentru politici publice.
Președintele AUR, George Simion, a arătat că în unele sondaje de opinie AUR este la egalitate cu PSD. „Nu am venit să acuzăm, nu am venit să arătăm cu degetul, dar ce s-a întâmplat în România este simplu de înțeles pentru un copil de școală. L-au omorât pe Ceaușescu în 1989 doar pentru a putea fura, pentru a se putea îndestula și tot ei au rămas cu puterea vopsindu-se unii în politicieni de stânga și alții în politicieni de dreapta. Dar, de fapt, este același sistem. Pentru prima dată după 33 de ani noi am pus bazele unei formațiuni politice patriotice care nu poate fi șantajată și care merge până la capăt pentru recâștigarea independenței și suveranității României”, a spus liderul AUR.
Potrivit acestuia, dacă nu înțelegem să mărim salariile și veniturile, dacă nu înțelegem să schimbăm cumva administrația și să fim principalii beneficiari ai resurselor naturale ale României, nu vom face nimic.
„Nu avem o oaste hămesită, disperată, care să caute locuri călduțe în statul român, locuri de muncă. Vă zic un mesaj clar: în AUR vii să dai pentru țară, nu vii să iei pentru ține! Ce propune AUR în programul de guvernare este o primărie la 5000 de locuitori.