Teodorovici: Unii dintre cei vinovați, direct sau indirect, în problema „azilului groazei”, stau la masă cu Marcel Ciolacu atât la partid, cât și la masa guvernului – 60m.ro

Fostul ministru Eugen Teodorovici scrie, într-un editorial în puterea.ro, că unii dintre cei vinovați, direct sau indirect, în problema „azilului groazei”, stau la masă cu Marcel Ciolacu atât la partid, cât și la masa guvernului.
Iată textul:
„Zilele acestea am aflat cu toții ororile și atrocitățile pe care au fost forțați să le suporte zeci de vârstnici în centre de bătrâni, locuri în care ar fi trebuit să-și găsească alinarea, liniștea, mângâierea și îngrijirea atât de necesare la vârsta acestora. Au fost mai bine de doi ani în care românii au arătat, din nou, că nu mai sunt români. În această perioadă, semeni de-ai noștri, în vârstă, cu o viață muncită în mare parte pentru noi și pentru țară, țară în care au ajuns să fie maltratați, înfometați și umiliți, fără nicio apărare sau putere de reacție, unii dintre ei având și probleme medicale severe.
Da, toate acestea s-au întâmplat în România, stat membru al Uniunii Europene (doar pentru unii) … și poate încă se mai întâmplă! Nu știu câți dintre voi își amintesc de anii ’90 atunci când imaginea țării noastre era, peste tot în lume, identică cu cea văzută în aceste zile pe mai toate posturile de televiziune sau rețelele de socializare. Copii și bătrâni, legați de paturi sau calorifere, erau înfometați, maltratați, dezumanizați! Atunci, ca și azi, românii erau batjocoriți de români!
Am fost învățați dintotdeauna, în școală sau chiar în familie, să fim nepăsători față de cei pe lângă care trecem, pe stradă sau în societate, în general. Am fost învățați să fim indiferenți sau chiar, mai rău, să fim chiar intrigați de situația în care, unii dintre noi, mai tineri sau mai în vârstă, mai puțin norocoși, cu apropiați sau rude ( doar pe hârtie) sau fără nimeni pe această lume … au ajuns pe străzi, printre mașini … la “colțul” vieții.
De ce se întâmplă toate acestea? De ce au fost și sunt încă posibile? Pentru că asta este societatea noastră reală, fără imaginile bine alese și de calitate din clipurile de promovare, fără zâmbetele unor pensionari din alte țări aleși pentru a da bine în poze, din reclamele cu pachete de turism, soluții medicale și de tratament sau alimente sănătoase pentru vârsta acestora! Pentru că asta este administrația publică centrală și locală, plătită nu să profite de suferința celor “loviți” de soartă, ci din contră! Pentru că asta este clasa politică aleasă să ne apere și să ne protejeze și nu să mintă, să profite și să ne trădeze între două cicluri electorale!
Și pentru TOATE astea suntem TOȚI vinovați! De ce toți? Pentru că așa suntem noi, așa este în România. Ne place să etichetăm, să generalizăm, să facem o vină colectivă din teamă sau chiar frica de a scoate în fața noastră adevărații VINOVAȚI! Așa am fost și suntem “îndrumați” să facem pentru ca atenția să fie dusă oriunde în altă parte decât asupra celor vinovați.
Cunoașteți cu toții,