Copii violați, drogați și torturați în centrele de plasament din Teleorman. Firea și Budăi au mușamalizat tot – 60m.ro

Copii violați, drogați și torturați în centrele de plasament din Teleorman. Firea și Budăi au mușamalizat tot – 60m.ro

Pe zi ce trece descoperim tot mai multe orori ce au loc în căminele de bătrâni și în centrele de plasament, insituții aflate în subordinea Guvernului României. Dosarul căminelor de bătrâni din județul Ilfov ne arată fața hâdă a sistemului patronat de clanurile politice mafiote, care fac bani murdari din suferința oamenilor, relatează site-ul de investigații Anchetatorii.ro.

Statul român are peste 100 de instituții de control. Statul știe tot. Dar ce face statul? Statul e paralizat de mafia de partid, care a transformat aceste instituții în case ale ororilor. Centrele de plasament sunt de fapt niște case de toleranță, dar cu minori. Cei mai sărmani dintre copiii României ajung să fie supuși unor tratamente inumane și violuri repetate. Atât fetele, cât și băieții.

Fostul premier Nicolae Ciucă știe, ministrul Familiei Gabriela Firea știe, ministrul demisionar al Muncii Marius Budăi știe, consilierul de stat Mădălina Turza știe, Elena Tudor președinta ANPDCA știe, Avocatul Poporului Renate Weber știe. Ce au făcut ei pentru copiii României? Nimic. Au avut grijă să anunțe vinovații de aceste orori că urmează controale pentru a mușamaliza totul.

Ministrul demisionar al Muncii, Marius Budăi

DGASPC este instituția care, potrivit legii de funcționare, trebuie să vegheze asupra integrității fizice și psihice a copiilor. Dar nu este așa, afirmă avertizorul în interes public Noni Iordache.

„Începând cu luna februarie a.c. am fost contactat de mai mulți angajați ai D.G.A.S.P.C Teleorman, care s-au constituit în avertizori în interes public și care mi-au adus la cunoștință aspecte care contravin dispozițiilor legale în vigoare, precum:

• separarea fraților cu nesocotirea hotărârilor judecătorești/Comisiei pentru Protecția Copilului;

• faptul că sunt cunoscute la D.G.A.S.P.C. Teleorman situațiile fetelor minore (chiar de 14 – 15 ani) care frecvent părăseau pentru câteva zile, săptămâni sau chiar luni centrul, ca să meargă la ”iubiții lor”;

• faptul că minorele sunt și acum lăsate să plece la ”iubiții” lor fără anchetă socială, toate acestea au loc cu învoirea verbală a șefului centrului; minore au rămas însărcinate și au născut;

• în cazul unei minore gravide a fost făcută reintegrare forțată la mama acesteia, iar în alt caz, cu acordul directorului general al D.G.A.S.P.C. Teleorman, o minoră în vârstă de aproximativ 15 ani a fost „măritată” cu un bărbat din Roșiorii de Vede pentru că era însărcinată;

• în luna decembrie 2022 a ieșit din centru o tânără care în luna noiembrie împlinise vârsta de 18 ani și care la data părăsirii centrului era gravidă;

• mulți dintre adolescenții care au părăsit centrul au avut suspiciuni cu privire la sumele acumulate în cont;

• în 29.07.2016, 9 copii din modulul T0 au fost sedați, existând suspiciuni că educatorul Lincan Florian le-a pus Clopixol în ceai. Toți au prezentat somnolență profundă, blocaj muscular. Doi dintre ei au fost duși de urgență la București, deoarece prezentau o formă de comă. Ciudat este faptul că șeful C.T.P.T.F. Alexandria i-a lăsat la dispoziție tratamentul antipsihotic educatorului suspicionat,

 » Mai mult…